Header Background
Title Link Logo Link
 

Whittier College Purple & Gold Hall of Fame

 

The Whittier College Athletic's Hall of Fame was created to recognize the very best of Whittier College Athletics. The election of any person into the Hall of Fame is a distinct honor, and while the criteria are guidelines, the ultimate decision as to who shall receive this honor is made solely by the committee, who recognizes that the achievements of the honoree far exceed what is considered exceptional in his or her field. New members are inducted to the Hall of Fame every two years.

Committee Members
Mitch Carty '96 -- Chair
Robert Coleman -- Director of Athletics
Mike Rizzo '86
Dr. Trish Van Oosbree -- Kinesiology & Leisure Studies Chair

Also see:
Criteria & Rules
Hall of Fame Class of 2012 Announced
Hall of Fame Class of 2010 Announced
Hall of Fame Class of 2008 Announced


Hall of Fame Members (listed alphabetically by last name) (* Deceased)

A | B | C | D | E | F | G | H | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | W

A
George Allen (1951-1956) -- Head Coach, Football
John Arrambide '35 -- Football, Basketball, Baseball
Robert "Bob" Ashton '27 -- Football, Baseball
Vincent Asaro '50 -- Football, Track & Field

Back to Top

B
John F. "Johnny" Baker '36 -- Cross Country
Kenneth L. "Kenny" Ball '34 -- Track & Field, Basketball
Jeff Bare '81 -- Water Polo, Swimming
Tara Barnhart '95 -- Cross Country, Track & Field, Swimming
Gary Benson '84 -- Water Polo, Swimming
Jesse Beukenboom '83 -- Baseball
Paul Milo Bixby '34 -- Basketball, Baseball
Morris T. Bogue '16 -- Football, Baseball
Aubrey R. Bonham (1936-1968) - Head Coach, Men's Basketball, Track, Tennis, Wrestling
Russell A. Bonham '54 -- Track & Field, Cross Country
Orlando Brenes '78 -- Soccer
Vernon "Vern" Brock '66 -- Football
Michael Brown '79 -- Basketball
John A. Brownell '74 -- Football, Basketball, Track & Field
Harry Brownson '22 -- Football, Basketball, Baseball
John A. "Jack" Brownwell '47 --Football, Track & Field
Paul Bryeans '55 -- Baseball
Joseph N. Bruckmaster '23 -- Football, Basketball, Baseball

Back to Top

C
Walter Cammack '15 -- Football, Baseball, Track & Field
Gary Campbell '60 -- Football
Randolph Warren "Randy" Carter '38 -- Track & Field
Andy "Ace" Castillo '74 -- Baseball
Elliot P. Chamber '17 -- Football, Basketball, Tennis
Howard  "Hod" Chambers '16 -- Football, Basketball, Baseball
Elliot Chambers '17 -- Football, Basketball, Baseball, Tennis
Ken Chandler '51 -- Football, Baseball
Don Coryell (1957-1959) -- Head Coach, Football
Mike Ciacci '78 -- Football
James W. "Jim" Colborn '67 -- Baseball
Donald G. "Don" Craggs '40 -- Football,  Baseball
William Frank Crites '12 -- Football, Basketball, Baseball
Walter Cammack '15 -- Football, Baseball, Track & Field
Mitch Carty '96 -- Water Polo, Golf
Gail Lee (Girata) Chaffin '77 -- Golf *
Bob Cheeks '71 -- Basketball
Myron Claxton '40 -- Football, Baseball, Track & Field
J. Robert Clift '40 -- Track & Field
James Colborn '67 -- Baseball
Debora Countess '85 -- Softball, Basketball
Maryann Courtois-Horsley '79 -- Swimming
Dan Craggs '40 -- Football, Track & Field
Frank Crites '12 -- Football, Basketball, Baseball

Back to Top

D
Walter Dahlitz '38 -- Football
Patricia Palmer Davis '89 - Basketball
Richard "Dick" DeMoulpied '38 -- Cross Country, Track & Field, Tennis
Thomas  "Tom" Denney '27 -- Football, Basketball, Baseball
Rayburn Dezember '53 -- Football
Donald Douglas '17 -- Football, Basketball, Baseball, Track & Field
Ralph Dudley Fr. '79 -- Basketball
William Duncan '33 -- Football, Basketball, Baseball
Robert Dunham '54 -- Football, Basketball, Baseball
Gretchen "Gieger" Durham '89 -- Volleyball, Track & Field

Back to Top

E
Wayne Estrabrook '73 -- Football, Baseball
Bob Evans '64 -- Football

Back to Top

F
Hugh Fenderson '69 -- Basketball, Track & Field
Max Fields '58 -- Football
Olen "Bull" Finch '16 -- Football, Basketball, Baseball, Track & Field
Herman Fink '35 -- Football, Track & Field
John Fitzsimmons '83 -- Soccer
John L. Fox, II '55 -- Football, Track & Field
Elizabeth Franz '87 -- Cross Country, Track & Field
Peter Fuller '85 -- Water Polo

Back to Top

G
Helend (Copeland) Garcia '95 -- Cross Country, Track & Field
Kathy (Rodrigues) Garcielita '87 -- Softball
Nathaniel George '31 -- Track & Field
J. Robert Gibbs '33 -- Football, Track & Field
John Godfrey (1957-1977) -- Head Coach, Football
Kenneth Gregory '64-- Football

Back to Top

H
Alvin Lewis Hardin '74 -- Basketball
Ronald Hales '65 -- Football, Basketball, Baseball
Clint Harris '34 -- Football, Track & Field
Willard Harris Jr. '55 -- Honorary Inductee, Athletic Booster, Track & Field, Football
Stephen Hayes '63 -- Basketball
Ben Hieltes '87 -- Lacrosse
George Hightower '78 -- Basketball
Brenna (Werner) Holcomb '97 - Basketball
Maryann Cutois-Horsley '79 -- Swimming
Tom Hunt '37 -- Football, Baseball, Swimming
Elvin Hutchison '37 -- Football, Basketball, Track & Field

Back to Top

J
Dave Jacobs (1971-1996) -- Head Coach Men's Basketball, Director of Athletics
Millard (Buck) Jarnagan '48 -- Football, Baseball
Larry Jaro '65 -- Football, Track & Field *
Raymond Johns '25 -- Football, Basketball, Baseball
Leland Johns '23 -- Football, Baseball
Bill Johnston '61 -- Basketball, Golf
Steven Jones '62 -- Basketball
Frank Jones '31 -- Football, Track & Field, Swimming
Gary H. Jones '66 -- Baseball
Greg Jones '79 -- Baseball
Lewis Jones '67 -- Cross Country, Track & Field
Joey Jordan '85 -- Football, Track & Field

Back to Top

K
Robert A. Keck '54 -- Cross Country
Donna M. Keim (Basham) '79 -- Tennis
Leon Kelsoe '65 -- Football
Julie (Curtis) Kline '87 -- Basketball, Softball
Charlotte (Michel) Kochman '91 -- Swimming & Diving
George Krueger '39 -- Football, Baseball
Richard "Rick" Kunishima '64 -- Football, Baseball

Back to Top

L
George Lanphear '32 -- Baseball
Peter "Pete" Lavin '85 -- Baseball, Football
Doug Locker (1982-2002) -- Head Coach Men's Lacrosse
Patricia (Garcia) Lozano '84 -- Basketball
Norman Lytle '67 -- Football

Back to Top

M
Albert Madden '25 -- Football
Mariana Madico '01 -- Tennis
A.F. Malinosky '32 -- Baseball, Track & Field
Oscar O. Marshburn '17 -- Honorary Inductee Team Manager
Herm Mason '60 -- Basketball
R. Patrick Mathews '81 -- Swimming
Bill McAlister '35 -- Swimming & Diving, Track & Field
Evan McKinney '50 -- Football *
Charles McMurtry '60 - Football
John Mele '70 -- Football, Baseball
Jack Mele '43 -- Football, Baseball
Frank Mendoza '80 -- Baseball
William M. Moore '49 -- Basketball
Verl Murray '19 -- Track & Field
Earl Murray '18 -- Football, Baseball, Basketball, Track & Field

Back to Top

N
Harold Nelson '37 -- Football, Baseball
David Newell '69 -- Football
Wallace J. "Chief" Newman (1929-1951) -- Head Coach Football, Baseball
W. Roy Newsom '34 -- Athletics
Eddie Nichols '40 -- Football, Baseball
Nani Nielsen '81 -- Swimming
Richard Nixon '34 -- Honorary Inductee, Football

Back to Top

O
Phil O'Brien '61 -- Cross Country, Track & Field
Cliff O'Grain '32 -- Basketball, Track & Field, Tennis, Baseball
James Olson '59 -- Baseball, Basketball
Michael Owens '86 -- Football

Back to Top

P
William Payne '50 -- Football
Gordon Pederson '50 -- Basketball
Lewis Pendleton '28 -- Football, Track & Field
Don Perez '60 -- Cross Country, Track & Field
Esek Perry -- Head Coach, Football, Basketball, Baseball
R. James Perry '35 -- Honorary Inductee, Founder Purple & Gold
Richard Peter '63 -- Football
Josie (Candela) Pettross '81 -- Cross Country, Track & Field
Samuel Paul Pickett '22 -- Football, Basketball, Baseball, Tennis

Back to Top

R
Herman Reed Jr '50 -- Football
Noble Brutus "Big Renny" Renneker '09 -- Football, Baseball, Basketball, Track & Field
W.G. Rich - Honorary Inductee, Athletic Booster
Ken Richardson '37 -- Track & Field
Noble Brutus Renneker '09

Back to Top

S
Steve Sanborn '84 -- Track & Field
J. Stanley Sanders '63 -- Football, Track & Field
Jack Scott '42 -- Track & Field, Cross Country, Basketball *
Lisa Scott '93 -- Softball, Volleyball, Basketball
Ronald Franklin Shaffer '25 -- Football, Baseball, Tennis
Alfred Shaheen '43 -- Football, Wrestling
Carl Sherwood '47 -- Basketball *
Richard Skinner '63 -- Football, Baseball
Jack Smoot '74 -- Basketball
Ross Stewart '69 -- Football, Track & Field
Otto Strobel '47 -- Golf
Charles Edwin Suggett '25 -- Football

Back to Top

T
Larry Taylor '74 -- Football
Dan Tebbs '37 -- Football, Track & Field
Tom Tellez '55 -- Assitant Coach, Track & Field, Cross Country
Richard Thomson '34 -- Track & Field, Baseball
Edward Albert Thompson '24 -- Football
Robert Tuttle '47 -- Basketball, Baseball, Track & Field

Back to Top

W
Samuel Waltmire '53 -- Track & field
Aubrey Wardman -- Honorary Inductee, Athletic Booster
Robert "Bobby" Watkins '61 -- Football, Track & Field
Bruce Weed '55 -- Track & Field, Cross Country
David Weida '87 -- Basketball
Janet Wheeler '89 -- Soccer, Softball
Shana (Jenner) Wilhelm '91 -- Volleyball, Track & Field
Wayne Wilson '38 -- Basketball
Gene Wineinger '40 -- Football, Track & Field
Lee Woodward '40 -- Basketball, Baseball

Back to Top

Whittier College Hall of Fame Classes

1989 | 1991 | 1993 | 1995 | 1997 | 1998 | 2000 | 2002 | 2004 | 2006 | 2008 | 2010 | 2012
Other Members

Coaches and Honorary Members
George Allen - Coach
Aubrey R. Bonham - Coach
Don Coryell - Coach
John Godfrey - Coach
Willard Harris, Jr. - Honorary (Class of 1955)
Dave Jacobs - Coach/Athletic Director (Class of 2002)
Doug Locker -- Coach/Director of Athletic Recruitment and Rentention (Class of 2008)
Oscar Marshburn '17 - Honorary
Wallace J. Newman - Coach
Richard Nixon '34 - Honorary
R. James Perry '35 - Honorary (Class of 1995...Founder of Purple & Gold Club in 1981)

Class of 2012
Jeff Bare '81 - Water Polo, Swimming
Tara Barnhart '95 - Cross Country, Track & Field, Swimming
Joey Jordan '85 - Football, Track & Field
Mariana Madico '01 - Tennis
1961 Football Team

Back to Top

Class of 2010
Brenna (Werner) Holcomb '97 - Basketball
Norman Lytle '67 - Football
James Olson '59 - Baseball
1914-15 Men's Basketball Team
1921 Football Team
1923-24 Men's Basketball Team
1934 Football Team
1939 Baseball Team
1968-69 Men's Basketball Team

Back to Top

Class of 2008
Paul Bryeans '55 -- Baseball
Helen Copeland (Garcia) '95 -- Cross Country, Track & Field
Dave Weida '87 -- Basketball
1946-47 Men's Basketball Team

Back to Top

Class of 2006
Mitch Carty '96 -- Water Polo
Patricia Davis (Palmer) '89 -- Basketball
Stephen Hayes '63 -- Basketball
Frank Mendoza '80 -- Baseball
Jack Smoot '74 -- Basketball

Back to Top

Class of 2004
Gary Benson '84 -- Water Polo, Swimming
Ben Hieltjes '87 -- Lacrosse
Bob Evans '64 -- Football
Greg Jones '79 -- Baseball
Shana Wilhelm (Jenner) '91 -- Volleyball, Track & Field

Back to Top

Class of 2002
Leon Kelsoe '65 -- Football
Charlotte Kochman (Michael) '91 -- Swimming & Diving
Steve Sanborn '84 -- Track & Field
Bill Johnston '61 -- Basketball, Golf
Herm Mason '60 -- Basketball
Lisa Scott '93 -- Basketball, Softball, Volleyball

Back to Top

Class of 2000
Gretchen Durham (Geiger) '89 -- Track & Field, Volleyball
Otto Strobel '47 -- Golf
Jesse Beukenboom '83 -- Baseball
Evan McKinney '50 -- Football
Don Perez '60 -- Cross Country, Track & Field
Herman Reed, Jr. '50 -- Football
Janet Wheeler '89 -- Soccer, Softball 

Back to Top

Class of 1998
Peter Fuller '85 -- Swimming, Water Polo
Kathy Garcielita (Rodrigues) '87 -- Softball
Millard Jarnagan ' 48 -- Baseball, Football
Ken Chandler '51 -- Baseball, Football
Larry Jaro '65 -- Football, Track & Field

Back to Top

Class of 1997
J. Robert Cliff '40 -- Football, Track & Field
Michael Owens '86 -- Baseball, Football
Gordon Pedersen '50 -- Basketball
Jack Scott '42 -- Cross Country, Basketball, Track & Field
Debora Countess '86 -- Volleyball, Basketball, Track & Field, Softball
Carl Sherwood '47 -- Basketbal, Football

Back to Top

Class of 1995
Gail Lee Chaffin (Hirata) '77 -- Golf
Elizabeth Franz '87 -- Cross Country, Track & Field
Herman Fink '35 -- Football, Track & Field
Julie Kline (Curtis) '87 -- Basketball, Softball
Richard Kunishima '64 -- Football, Baseball
Peter Lavin '85 -- Baseball
Robert Watkins '61 -- Football, Track & Field

Back to Top

Class of 1993
John Fitzsimons '83 -- Soccer
Alvin Lewis Hardin '74 -- Basketball
Robert Keck '54 -- Cross Country
Patricia Lozano (Garcia) ' 84 -- Volleyball, Basketball, Track & Field
W. Roy Newsom '34
Larry Taylor '74 -- Football, Baseball
Tom Tellez '55 -- Football, Track & Field

Back to Top

Class of 1991
George Hightower '78 -- Basketball
R. Patrick Mathews '81 -- Swimming
William Moore '49 -- Basketball
Nani Nielsen '81 -- Volleyball, Swimming
Josie Pettross (Candela) '81 -- Cross Country, Track & Field

Back to Top

Class of 1989
Gary Jones '66 -- Baseball
Orlando Brenes '78 -- Soccer
Mike Ciacci '78 -- Football
Ralph Dudley, Jr. '79 -- Baseball, Basketball

Back to Top